Scratch Cup Türkiye 2022’de Minik Eller Doğamızı Yaşatmak için Kodladı

QNB Finansbank ve Habitat Derneği iş birliğiyle gerçekleştirilen Scratch Cup 2022, bu yıl üçüncü kez gerçekleşti. 10 takımdan 28 çocuk, Doğayı kurtarmak için kendi oyunlarını kodlayarak kıyasıya yarıştı. Bu yıl üçüncüsü düzenlenen yarışmaya ikisi yurt dışı olmak üzere 57 farklı şehirden 836 takım başvurdu. Pandemi sürecinde eğitimlerin online olarak gerçekleştirildiği programda, final de online olarak 2 Mart Çarşamba günü ünlü sunucu Geveze’nin sunumuyla gerçekleşti. Birbirinden yaratıcı oyunlar kodlayan çocuklar, doğayı korumak ve yaşatmak için yaratıcılıklarının sınırlarını zorladılar.

QNB Finansbank’ın, çocuk ve genç odaklı “Minik Eller Büyük Hayaller” Kurumsal Sosyal Sorumluluk Platformu çatısı altında, Habitat Derneği iş birliğinde hayata geçirilen Scratch Cup Türkiye bu yıl üçüncü kez gerçekleştirildi. Pandemi sürecinde eğitimlerin ve final programının online ortama taşınmasıyla eğitimlerini tamamlayan çocuklar doğayı kurtarmak için kodladıkları oyunları final etabında sergiledi. mentorları ile birlikte 28 çocuğun oluşturduğu 10 finalist takımın katılımıyla 2 Mart Çarşamba günü gerçekleştirilen finalde çocuklar, kodladıkları birbirinden yaratıcı oyunları jürinin değerlendirmesine sundu.

İki farklı yaş kategorisinden 10 farklı takım yarıştı

‘Doğayı Kurtar’ temasıyla düzenlenen Scratch Cup 2022’e Türkiye’nin dört bir yanından 836 takım, eğlenceli ve bir o kadar da yaratıcı oyunlarıyla katıldı. Yapılan uzun değerlendirmeler sonucunda 8-10 yaş ve 11-14 yaş kategorilerinden beşer takım olmak üzere toplam 10 takım finale kaldı. Ekipler, yarışma boyunca kendilerine verilen süre içinde oyunlarını anlatıp jürinin sorularını yanıtladı.

 

Finalde 8-10 yaş grubunda; Ayak İzlerini Takip Et, Doğa Dostu, Doğa Park, Doğayı Kurtar ve Güven Bana Dünya; 11-14 yaş grubunda ise Çevrem Temiz Dünya Temiz, Doğa ve Çevre, Dünya Koruyucusu Kedi, Dünyanın Kaderi Elimizde ve Kübikera ekipleri yarıştı. Ekipler, kendi yaş kategorileri içerisinde En İyi Görsel Tasarım, En İyi Senaryo, En İyi Kod Yapısı, En İyi Uyarlama, En İyi Proje ödül kategorilerinde Scratch Cup 2022 kupası ve madalyaları ile teknoloji hediye çekinin sahibi oldular.

Kazanan ekipler;

8-10 Yaş Kategorisi

· En İyi Proje Ödülü; Doğa Park Ekibi, Uşak Öğretmen Mahmut Özgöbek İlkokulu

· En İyi Görsel Tasarım Ödülü; Doğayı Kurtar Ekibi, İstanbul

· En İyi Kod Yapısı Ödülü; Güven Bana Dünya Ekibi, Şanlıurfa Özel Yavuz Selim Dağ Koleji

· En İyi Uyarlama Ödülü; Ayak İzlerini Takip Et Ekibi, Kocaeli Şükrü Aracı İlkokulu

· En İyi Senaryo Ödülü; Doğa Dostu Ekibi, İzmir Bilfen Eğitim Kurumları

11-14 Yaş Kategorisi

· En İyi Proje Ödülü; Dünya Kurtarıcısı Kedi Ekibi, Bursa Özel Özkocaman Ortaokulu

· En İyi Görsel Tasarım Ödülü; Dünyanın Kaderi Elimizde Ekibi, İstanbul Ali Haydar Ersoy Ortaokulu

· En İyi Kod Yapısı Ödülü; Kübikera, Amasya Şehit Ferhat Ünelli Bilim ve Sanat Merkezi

· En İyi Uyarlama Ödülü; Doğa ve Çevre Ekibi, Hatay TED Koleji

· En İyi Senaryo Ödülü; Çevrem Temiz Dünya Temiz Ekibi, İzmir Özel Rota Bornova Ortaokulu