Scratch Cup Türkiye 2023’de Minik Eller Temiz Enerji’ye Erişimimiz için Kodladı

Habitat Derneği ve QNB Finansbank iş birliği ile gerçekleşen Scratch Cup 2023 bu yıl dördüncü kez gerçekleştirildi.

Final etabında çocuklar, ‘Temiz Enerjim Benim Enerjim’ temasıyla kodladıkları oyunlarını sergiledi. İkisi yurtdışı olmak üzere 53 şehirden toplam 1098 başvuru alınırken, finale 8 farklı şehirden 23 çocuk katıldı. Pandemi sonrası ilk kez yüz yüze düzenlenen final etabı, 12 Haziran günü sunucu Geveze’nin sunumuyla gerçekleşti.

Scratch programlama dili, çocukların kodlama becerilerini geliştirmelerine ve yaratıcı yanlarını keşfetmelerine yardımcı olurken Scratch Cup 2023 finali ile bu becerilerini test etmelerine ve pekiştirmelerine de olanak sağlıyor. Çocuklar, sürdürülebilirlik ve temiz enerji kaynakları hakkında hem eğlenceli hem de eğitici bir deneyim yaşarken Scratch kodlama dilini kullanarak, ekip olarak birlikte projeler oluşturmak, iş birliği geliştirme ve takım çalışması gibi becerilerini de geliştirme fırsatı yakaladı.

İki farklı yaş kategorisinden 10 farklı takım yarıştı

‘Doğayı Kurtar’ temasıyla düzenlenen Scratch Cup 2022’e Türkiye’nin dört bir yanından 836 takım, eğlenceli ve bir o kadar da yaratıcı oyunlarıyla katıldı. Yapılan uzun değerlendirmeler sonucunda 8-10 yaş ve 11-14 yaş kategorilerinden beşer takım olmak üzere toplam 10 takım finale kaldı. Ekipler, yarışma boyunca kendilerine verilen süre içinde oyunlarını anlatıp jürinin sorularını yanıtladı.

Finalde 8-10 yaş grubunda Yenilenen Dünyam, Çevreci Köy, Yenilenebilir Enerji Kaynakları, Enerjik Kedi, Temiz Enerji Kaynakları Animasyonu; 11-14 yaş grubunda ise ChargeUp, Doğayı Korumaya Var Mısın?, Yenilenebilir Simgeler, Temiz Dünyam Benim Dünyam ve Yeşil Enerji ekipleri yarıştı. Ekipler, kendi yaş kategorileri içerisinde En İyi Görsel Tasarım, En İyi Senaryo, En İyi Kod Yapısı, En İyi Uyarlama, En İyi Proje ödül kategorilerinde Scratch Cup 2023 kupası ve madalyaları ile teknoloji hediye çekinin sahibi oldular.

Kazanan ekipler;

8-10 Yaş Kategorisi

  • En İyi Proje Ödülü; Yenilenen Dünyam, İstanbul
  • En İyi Görsel Tasarım Ödülü; Çevreci Köy, İzmir
  • En İyi Kod Yapısı Ödülü; Yenilenebilir Enerji Kaynakları, Kocaeli
  • En İyi Uyarlama Ödülü; Enerjik Kedi, Adana
  • En İyi Senaryo Ödülü; Temiz Enerji Kaynakları Animasyonu, Van

11-14 Yaş Kategorisi

  • En İyi Proje Ödülü; ChargeUp, Ankara
  • En İyi Görsel Tasarım Ödülü; Doğayı Korumaya Var Mısın?, İzmir
  • En İyi Kod Yapısı Ödülü; Yenilenebilir Simgeler, İstanbul
  • En İyi Uyarlama Ödülü; Temiz Dünyam Benim Dünyam, Trabzon

En İyi Senaryo Ödülü; Yeşil Enerji, Uşak

Takımın Kategorisi

Oyunun Adı

Oyun Türü

Oyunun Amacı

Oyun Linki

8-10 Yaş

Yenilenebilir Enerji Kaynaklarım

Macera-Bilgi

Etrafımızdaki çöpleri toplayıp, ayrıştırıp biyokütle enerjisine çevirmek ve basit sorular ile yenilenebilir enerji farkındalığı oluşturmak.

8-10 Yaş

Çevreci Köy

Strateji, Macera

Çevre kirliliğinin etkisi altındaki köyümüzü yenilenebilir enerji kaynaklarında rüzgar türbini ve güneş paneli inşa ederek, fabrikalara doğaya duyarlı olanlar ile değiştirerek, evsel atıkları geri dönüştürüp ayrıştırarak çevreci bir köy haline getiriyoruz.

8-10 Yaş

Enerjik Kedi

Aksiyon, Macera ve Bilinçlendirme

Oyun oynayarak, temiz enerji çeşitlerini öğrenme ve yardımleşma

8-10 Yaş

Temiz Enerji Kaynakları Animasyonu

Tasarım, Strateji

Temiz enerji kaynakları günümüzde daha fazla öneme sahip olmalı. Oluşturulan karakter ile portallar arasından geçerek tabiat için daha çok tercih edilmesi gereken enerji kaynaklarının seçilmesi amaçlanmıştır.

8-10 Yaş

Yenilenen Dünyam

Macera, Tasarım, Strateji

Çevre kirliliğine sebep olan atıkları toplayarak türüne göre geri dönüşüme göndererek elde edilen gelirle yenilenebilir enerji kaynakları satın alarak doğaya yerleştirmek.

Takımın Kategorisi

Oyunun Adı

Oyun Türü

Oyunun Amacı

Oyun Linki

11-14 Yaş

Doğayı Korumaya Var Mısınız?

Eğitim, Spor ve Macera

Oyunumuzun amacı, küçük yaştaki öğrencilere yenilenebilir enerji kaynaklarını tanıtmak, onları ve doğamızı temiz tutma konusunda bilinçlendirmektir.

11-14 Yaş

Temiz Dünyam Benim Dünyam

Macera, Tasarım

Çocuklara çevre bilinci kazandırmak.

11-14 Yaş

ChargeUp

Platform

Oyunun amacı temiz enerji kaynakları konusundaki çeşitli kavramların öğrenciler tarafından eğlenceli bir ortamda etkin bir şekilde öğrenilmesi, farkındalıklarının artırılması ve bilgilerin pekiştirilmesi sağlamaktır.

11-14 Yaş

Yenilenebilir Simgeler

Eğitsel Oyun

Oyunun amacı yenilenebilir enerji kaynaklarının öneminin fark edilmesini sağlmaktır.

11-14 Yaş

Yeşil Enerji

Macera

Daha önce başvuru aşamasında paylaşılmıştır.