Temiz Enerjim Benim Enerjim

Teması ile Scratch Üzerinden Gezegenimizin Temiz Enerjisi Senin Elinde!

Scratch Cup Nedir?

QNB Finansbank ve Habitat Derneği çözüm ortaklığında düzenlenen Scratch Cup, 8-14 yaş arası öğrencilerin, Scratch 3.0 üzerinden yarışma temasına uygun olan oyunlarını geliştirmelerini destekler. Her yıl farklı bir temayla gerçekleştirilen Scratch Cup ’ta çocukların verilen temaya uygun olarak yaratıcılıklarını ve hayal güçlerini kullanmalarını amaçlar. 

Tema

2023 yılında “Temiz Enerjim Benim Enerjim” teması ile yapılacak olan Scratch Cup, çocukların yaşadıkları gezegende temiz enerji kaynaklarına ve yenilenebilir enerji süreçlerine duyarlı olmaları, sorumluluk bilinçlerinin gelişmesi, sorunların değil tertemiz kodları ile çözümlerin bir parçası olmalarını bekliyor. “Temiz Enerjim Benim Enerjim” temasıyla hedeflenen çocukların yenilenebilir ve sürdürülebilir enerji kaynaklarının önemini kavraması, çevre kirliliği ve doğal kaynakların tükenmesinin farkına varması ve en önemlisi problemlerin çözümü noktasında temiz enerji çevre dostu proje fikirlerini tasarlamalarıdır.

Kurallar

· Takımlar başvurularında 8-10 yaş ilkokul grubu kategorisi ve 11-14 yaş ortaokul grubu kategorisini baz alacaktır. 

· Çocukların minimum 2 maksimum 3 kişilik takımlar halinde katılabilecekleri yarışma için başvurular öğretmenleri tarafından yapılmalıdır. 

· Başvurular arasından ilkokul kategorisinde bulunan ilk 5 takım ve ortaokul kategorisinde bulunan ilk 5 takım olmak üzere toplam 10 takım, öğretmenleri ve bir velileriyle birlikte finale davet edilecektir. 

· Finalde yarışmacılar oyunlarını jüri karşısında tanıtacaklardır. 

· Çocukların oyunları başvuru formunda hem link olarak hem de dosya olarak paylaşılacaktır. 

· Jürinin projenizi daha iyi değerlendirmesi için kod bloklarınızı oluştururken yorumlar yazmanız gerekmektedir. 

Başvur

2023 Scratch Cup yarışmasının teması “Temiz Enerjim Benim Enerjim” 

· Temiz Enerjim Benim Enerjim temasıyla yarışmaya katılanlar, bu değişimin neden olan problemlere çözüm arama, temiz ve yenilebilir enerji konusunda farkındalık yaratma ve hayallerindeki temiz enerji dostu çevre ile alakalı projeler tasarlayabilirler. 

· Jüri, oyunun “Temiz Enerjim Benim Enerjim” temasına uygun hikayesinin içeriğini, genel tasarımın yaratıcılığını, belirtilen soruna karışı çözüm önerisini ve program içerisindeki kodların iyi derlenmesi, uygulanmasını ve başkaları tarafından anlaşılabilir olmasını değerlendirecektir. Ayrıca başvuru formunun içeriği ve oyunun detaylarının aktarımı da değerlendirilecektir. 

Son Başvuru Tarihi: 31 Aralık 2022